Faculty

School Staff - 2018- 2019

Sr. No. Name Qualification Subject Designation Photo
1 SHIVANAND SHIRAGAVI M.A. M.Ed. M.Phil ENGLISH PRINCIPAL
2 SANJAYKUMAR VHORADE M.A.B.Ed ENGLISH/SOCIAL SCIENCE TEACHER
3 SMITA SULAKHE M.Sc.B.Ed SCIENCE TEACHER
4 BHARATI VIDHATE M.Sc.B.Ed SCIENCE /MATHEMATICS TEACHER
5 RESHMA PATEL M.A.B.Ed SOCIAL SCIENCE/ ENGLISH TEACHER
6 VANDANA KAMALAPURE B.A.B.Ed SOCIAL STUDIES TEACHER
7 SAVITRI KADGANCHI B.Sc. M.Lib LIBRARY SCIENCE LIBRARIAN
8 MADHURI GAIKWAD M.A.B.Ed SOCAIL SCIENCE/ ENGLISH TEACHER
9 SAVITA PATIL M.A.B.Ed. M.Phil MARATHI TEACHER
10 SAVITA VASURE B.A. B.Ed ENGLISH / SOCIAL STUDIES TEACHER
11 SWATI SWAMI M.A. B.Ed HINDI TEACHER
12 SHUBHANGI CHAVAN M.A. B.Ed MARATHI TEACHER
13 SAVITA YERVA M.A. B.Ed HINDI TEACHER
14 SHRUTI SHIRAGAVE M.A. M.Lib. LIBRARIAN SCIENCE Librarian
15 SUMAN KATARE B.Sc. B.Ed MATHEMATICS /SCIENCE TEACHER
16 SMITA BUGUD M.Sc. M.Ed SCIENCE TEACHER
17 SWATHI DAHIHANDE M.SC B.Ed. SCIENCE /MATHEMATICS TEACHER
18 VARSHA MATTHE B.Sc. B.Ed MATHEMATICS TEACHER
19 JYOTI PAWALE M.A. B.Ed HINDI TEACHER
20 SNEHA KOLI B.Sc. B.Ed MATHEMATICS /SCIENCE TEACHER
21 SIDDHESHWARI SHIRSHI M.A.B.Ed MARATHI TEACHER
22 VAISHALI PARDESI M.A. D.Ed. ENGLISH/ SOCIAL SCIENCE TEACHER
23 PREETI TELANG B.A. D.Ed. MBA ENGLISH TEACHER
24 RASHMI KUMBHAR M.Sc. M.Ed. MATHEMATICS TEACHER
25 NAFISA SAYYED B.Sc.D.Ed PHYSICAL EDUCATION TEACHER
26 VAISHALI KOLI BE (Computer) COMPUTER SCIENCE TEACHER
27 VYANKATESH BAKSHI M.Sc. B.Ed SCIENCE/ MATHEMATICS TEACHER
28 RASHMI KULKARNI M.A. M.Ed Ph.D ENGLISH TEACHER
29 ANWAR MULANI MA. B.Ed ENGLISH TEACHER
30 SHITAL KHYADE M.A. B.P.Ed PHYSICAL EDUCATION TEACHER
31 RAJASHRI KALBURGI M.A.B.Ed MARATHI TEACHER
32 NIKHAT INGALAGI M.A. .D.Ed SCIENCE /MATHS TEACHER
33 YASHODA PATIL M.A. Fine Art DRAWING TEACHER
34 SMITA SHENVE H.S.C. D.T.Ed ENGLISH /SOCIAL SCIENCE TEACHER
35 REVATI MOHARIR M.A.B.Ed MARATHI TEACHER
36 MADHAVI KURLE M.A.B.Ed HINDI TEACHER
37 SMITA PARDESHIMATH B.Sc.B.Ed MATHEMATICS /SCIENCE TEACHER
38 SEEMA VHORADE M.A. B.Ed HINDI TEACHER
39 SREESHA NAIR B.A. D.Ed ENGLISH/ SOCIAL STUDIES TEACHER
40 DEEPSHIKHA SINGH M.A.B.Ed ENGLISH / SST/ EVS TEACHER
41 SHRISHAIL HADPAD B.F.A ATD DRAWING TEACHER
42 KANCHI PRABHA KUMAR B.Sc B.Ed MATHEMATICS /SCIENCE TEACHER
43 SHEELA CHAVAN M.A. B.Ed MARATHI TEACHER
44 RAJLAXMI SINDGI B.Sc. B.Ed MATHEMATICS /SCIENCE TEACHER
45 SWATI BHINGARE H.S.C. D.T.Ed SCIENCE TEACHER
46 ARCHANA POTDAR B.A. D.Ed HINDI TEACHER
47 PRIYANKA CHOUGULE M.A. D.Ed. PHYSICAL EDUCATION TEACHER
48 SHRIDEVI PATIL B.A. B.Ed. ENGLISH/ SST TEACHER
49 KAMLESH PAWAR B.A. D.Ed ENGLISH/ SOCIAL SCIENCE TEACHER
50 HUNDEKARI NUSRAT M.Sc. B.Ed MATHEMATICS TEACHER
51 VISHAKHA SARGAM B.A. D.Ed ENGLISH TEACHER
52 SWEETY SAGGAM B.A.D.Ed ENGLISH TEACHER
53 PRAJAKTI BARHANPURE M.A.B.Ed MARATHI TEACHER
54 SWATI SAKHARE M.A B.Ed PHYSICAL EDUCATION TEACHER
55 LATIKA SWAMI M.Sc. B.Ed SCIENCE TEACHER
56 PARNIKA CHILKA B.E (Computer) COMPUTER SCIENCE TEACHER
57 POONAM SWAMI B.Sc.D.Ed SCIENCE TEACHER
58 POOJA PATIL B.E (C.SE) COMPUTER SCIENCE TEACHER
59 MANJIRI DABADE B.Com.M.A(Music), Praveshika Pratham Tabala MUSIC TEACHER
60 PRABHA AGNIHOTRI M.A. B.Ed HINDI TEACHER
61 NILOFAR SHAIKH MA B.Ed D.Ed MATHEMATICS TEACHER
62 AMRUTA BAYAS M.A. B.Ed ENGLISH/ SOCIAL SCIENCE TEACHER
63 Mansi Shinde B.Sc., B.Ed SCIENCE TEACHER
64 SARIKA PATIL H.S.C. D.Ed. Montessory UKG ALL SUBJECT TEACHER
65 LATHA GAIKWAD B.A. Montessory NURSERY ALL SUBJECT TEACHER
66 GULSHAN ICCHAPORIA S.S.C. Montessory NURSERY ALL SUBJECT TEACHER
67 DEEPA HUCCHE B.A. B.Ed. LKG ALL SUBJECT TEACHER
68 SMITA KAPSE M.A. B.Ed. Montessory LKG ALL SUBJECT TEACHER
69 KAMALA UTALE B.Sc. Montessory UKG ALL SUBJECT TEACHER
70 SHWETA KULKARNI SSC. Montessory NURSERY ALL SUBJECT TEACHER
71 SHEETAL THITE B.SC. Montessory LKG ALL SUBJECT TEACHER
72 SMITA HARIDAS B.A. Montessory NURSERY ALL SUBJECT TEACHER
73 ADITI PATANKAR B.Sc. M.S.[Counselling] LKG ALL SUBJECT TEACHER
74 KAVERI SWAMI B.A. D.Ed UKG ALL SUBJECT TEACHER
75 DEEPALAKSHMI KHASPA B.SC. B.Ed. Montessory UKG ALL SUBJECT TEACHER
76 NISHAT SHAIKH H.S.C. D.T.Ed UKG ALL SUBJECT TEACHER
77 SHRUTIKA MANTHEN HSC. Montessory NURSERY ALL SUBJECT TEACHER
78 SAREEKA KAMBLE M.A. D.Ed LKG ALL SUBJECT TEACHER
79 BHARATI PAWAR BCA OFFICE ASSISTANT
80 SHASHVITHA SHETTY M.COM OFFICE ASSISTANT
81 SUPRIYA JUJAGAR MBA RECEPTIONIST
82 ROOPALI KATEWAL M.COM ACOUNTANT
83 PINAK GAVSANE B.Sc SCIENCE LAB ASSISTANT
84 SONALI CHITTE B.E. [Electronics] ATAL LAB CORDINATOR
85 AISHWARYA LONI MCA SMARTCLASS COORDINATOR
86 SONALI BEWOOR B. Com ACCOUNTANT

CLASS TEACHERS - 2018- 2019

Sr. No. Class Group Class Teachers Name Photo
1 Nursery Daffodils Lata Gaikwad
2 Nursery Rose Shweta Kulkarni
3 Nursery Mogra Shrutika Manthen
4 Nursery Jasmine Gulshan Ichhaporia
5 LKG Daffodils Smita Kapse
6 LKG Rose Sheetal Thite
7 LKG Mogra Aditi Patankar
8 LKG Jasmine Deepa Hucche
9 UKG Daffodils Nishat Shaikh
10 UKG Rose Sarika Patil
11 UKG Mogra Kamala Utale
12 UKG Jasmine Deepalakshmi Khaspa
13 I Banyan Deepshikha Singh
14 I Oak Rajlaxmi Sindgi
15 I Teak Sheela Chavan
16 I Neem Sweety Saggam
17 II Banyan Nikhat Ingalagi
18 II Oak Vishakha Sargam
19 II Teak Shridevi Patil
20 II Neem Poonam Swami
21 III Banyan Mansi Shinde
22 III Oak Nilofar Shaikh
23 III Teak Prajakti Barhanpure
24 III Neem Hundekari Nusrat
25 IV Banyan Swati Bhingare
26 IV Oak Prabha Agnihotri
27 IV Teak Amruta Bayas
28 IV Neem Kanchi Prabha Kumar
29 V Banyan Seema Vhorade
30 V Oak Sneha Koli
31 V Teak Sreesha Nair
32 V Neem Smita Pardeshimath
33 VI Vivekanand Varsha Matthe
34 VI Basava Preeti Telang
35 VI Tagore Vaishali Pardesi
36 VI Gandhi Smita Shenve
37 VII Vivekanand Kamlesh Pawar
38 VII Basava Smita Bugad
39 VII Tagore Shubhangi Chavan
40 VII Gandhi Savita Vasure
41 VIII Vivekanand Suman Katare
42 VIII Basava Swathi Dahihande
43 VIII Tagore Vandana Kamalapure
44 VIII Gandhi Swati Swami
45 IX Vivekanand Jyoti Pawale
46 IX Basava Vyankatesh Bakshi
47 IX Tagore Rashmi Kumbhar
48 IX Gandhi Madhuri Gaikwad
49 X Vivekanand Rashmi Kulkarni
50 X Basava Bharati Vidhate
51 X Tagore Savita Patil
52 X Gandhi Anwar Mulani

CLASS TEACHERS - 2018- 2019

Nursery

Lata Gaikwad
Shweta Kulkarni Shrutika Manthen Gulshan Icchaporia
Group : Daffodils
Group : Rose
Group : Mogra
Group : Jasmine

LKG

Smita Kapse
Sheetal Tithe
Aditi Patankar
Deepa Hucche
Group : Daffodils
Group : Rose Group : Mogra Group : Jasmine

UKG

Nishat Shaikh
Sarika Patil
Kamala Utale
Deepalakshmi Khaspa
Group : Daffodils Group : Rose
Group : Mogra
Group : Jasmine

Std I

Deepshikha Singh Rajlaxmi Sindgi Sheela Chavan Sweety Saggam
Group : Banyan
Group : Oak
Group : Teak Group : Neem

Std II

Nikhat Ingalagi Vishakha Sargam Shridevi Patil Poonam Swami
Group : Banyan
Group : Oak
Group : Teak
Group : Neem

Std III

Mansi Shinde Nilofar Shaikh Prajakti Barhanpure Hundekari Nusrat
Group : Banyan Group : Oak
Group : Teak
Group : Neem

Std IV

Swati Bhingare Prabha Agnihotri Amruta Bayas Kanchi Prabha Kumar
Group : Banyan
Group : Oak
Group : Teak
Group : Neem

Std V

Seema Vhorade Sneha Koli Sreesha Nair Smita Pardeshimath
Group : Banyan
Group : Oak
Group : Teak
Group : Neem

Std VI

Varsha Matthe Preeti Telang Vaishali Pardesi Smita Shenve
Group : Vivekanand
Group : Basava
Group : Tagore
Group : Gandhi

Std VII

Kamlesh Pawar Smita Bugad Shubhangi Chavan Savita Vasure
Group : Vivekanand
Group : Basava
Group : Tagore
Group : Gandhi

Std VIII

Suman Katare Swathi Dahihande Vandana Kamalapure
Swati Swami
Group : Vivekanand Group : Basava Group : Tagore
Group : Gandhi

Std IX

Jyoti Pawale Vyankatesh Bakshi Rashmi Kumbhar

Madhuri Gaikwad

Group : Vivekanand
Group : Basava
Group : Tagore Group : Gandhi

Std X

Rashmi Kulkarni Bharati Vidhate Savita Patil Anwar Mulani
Group : Vivekanand
Group : Basava
Group : Tagore
Group : Gandhi